JÓGA

Jóga je označení pro fyzickou, mentální a spirituální disciplínu, která má kořeny ve staré Indii. Jeden z nejpropracovanějších konceptů jógy jsou Patanjaliho Sutry. Patanjali definoval cíl jógy jako zklidnění těkavé mysli (citta vrtti nirodah).

józe je kladen důraz na plynulé přechody mezi jednotlivými pozicemi a na správnou techniku dýchání. Důležité jsou techniky pozic, jógové dýchání, relaxace a koncentrace, vnímání plynulosti pohybu a celkové uvědomování si sebe sama. Původní záměr jógy měl náboženský význam, mělo dojít k dosažení vyšších …

Hatha jóga – meditace a dýchací cvičení

Druh, který se dnes používá zejména jako označení jógy cvičené v mírnějším tempu. Hodiny hatha jógy se skládají hlavně z protahovacích cviků, dýchacích cvičení a meditaci.

Jestli s jógou začínáte a nejste moc fyzicky zdatní, bude pro vás hatha jóga nejvhodnější. Naučíte se základní pozice a relaxační a dýchací techniky. Jestliže budete mít pocit, že je na vás hatha jóga moc pomalá, zkuste některý z následujících druhů jógy.

 

 

Ashtanga vinyasa jóga

Ashtanga vinyasa jóga je často propagována jako moderní verze původní indické jógy. Cvičení tohoto druhu jógy se skládá ze série desítek pozic a celé trvá kolem hodiny a půl až 2 hodin. Oproti hatha józe je cvičena ve vyšším tempu.

Pozice mají přesně dané pořadí. Když tedy budete navštěvovat hromadné kurzy jógy a naučíte se správně cvičit všechny pozice, můžete je poté cvičit i sami doma ve svém vlastním tempu.

Power jóga – dynamická jóga pro pokročilé

Typ jógy, který je velmi blízký ashtanga vinyasa józe. Rozdíl je především v tom, že power jóga je cvičena dynamičtěji. Zahrnuje tak v sobě hodnoty původní jógy (stále se klade důraz na dýchání a meditaci) a zároveň je dostatečně náročná na to, aby se dala považovat za plnohodnotnou fyzickou aktivitu, která podporuje, kromě zpevnění těla a zvýšení flexibility, také redukci váhy.